PROFILAKTYKA

Choroby przyzębia powodowane są przez bakterie w płytce nazębnej, która tworzy się między zębem, a dziąsłem. Prowadzi, to do powstania stanu zapalnego, a stąd już krótka droga do paradontozy. Co robić, aby zapobiegać paradontozie?

Główne sposoby zpobiegania paradontozie i chorób dziąseł, to:

Myj zęby - regularne mycie zębów zmniejsza płytkę nazębną, zapobiega rozwojowi bakterii i stanów zapalnych. Wybieraj miękką szczoteczkę z syntetycznym włosiem. Pamiętaj o delikatnym pocieraniu języka, na którym lubią się gromadzić bakterie. 

Nitkuj zęby  - nitkowanie pomaga usunąć resztki pokarmów z trudnych przestrzeni, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Zalegające resztki są dobrą pożywką dla bakterii próchnicowych i powodujących paradontozie. Nitkuj przestrzenie między zębowe i przydziąsłowe przynajmniej raz dziennie. 

Płukaj usta - w aptekach i drogeriach dostępny jest szeroki wybór płynów do płukania ust, zależnie od potrzeb i upodobań smakowych. Wybierz jakiś dla siebie, żeby uzupełnić codzienną higienę o płukanie ust, które uzupełni nitkowanie i mycie szczoteczką. 

Czy jesteś w grupie ryzyka? - Palenie papierosów, zła dieta, alkohol, choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca zawiększają ryzyko chorób przyzębia. 

Regularne kontrole - paradontoza rozwija się po cichu, to znaczy, że początkowo może nie dawać żadnych objawów i tylko stomatolog może odpowiednio wcześnie zauważyć rozwój choroby, a także dobierze odpowiednie leczenie. Nie wahaj się odwiedzić swojego dentysty, jeżeli masz jakieś wątpliwości odnośnie stanu zdrowia swojej jamy ustnej lub jesteś w grupie ryzyka.